top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıhkbupodcast

#17 Benzersiz Rotalar II - Sırbistan ve İsviçre

Güncelleme tarihi: 9 Oca 2020Bu bölümde, Cihan (İstanbul) ve Samet (Kaliforniya) unutamadıkları seyahat tecrübelerini birer ülke seçerek paylaştıkları Benzersiz Rotalar'ın ikinci bölümüyle karşınızda. Hayatın kaçık uykusundan uzaklaşmak için nerelere gitmeyi seçtiler? Görmeye değer neler paylaştılar? Hepsinin cevabı ve fazlası bu haftaki yayında!


Belgrad'ın lokasyonu


kabinbavulu.com 'dan alıntı olarak yeme-içme ve gezme yerleri;


Hafif deneysel, çokça da nokta atışı olarak tercih ettiğimiz mekanlar ise;

-Monk's Bar

Kendi halinde ufak bir bahçesi olan keyifli bar. Az biraz Kadıköy, çokça eski Tünel'i andırıyor.

-Tri sesira

Klasik bir Sırp lokantası diyebiliriz, yemek kültürünün bize olan yakınlığı ve porsiyon büyüklüğü şaşılası seviyelerdeydi.

-Lokal

Konakladığımız yere yakın, isminden de net bir şekilde anlaşılabileceği üzere lokal bir kahveci. Ufak mekanda, iki kahvenin yanında gelen 1 litre su gönlümüzü fethetti.

-Trpkovic

Eğer hamur işi seven birisiyseniz, şehrin en iyi fırınına uğramadan o coğrafyadan uzaklaşmayın. Önünde en az 15 kişinin sırada olduğu küçücük dükkanın insan sirkülasyonuna ve hızına şaşıracaksınız. Benim tavsiyem ise peynirli börek, gerisi vitrinin de yardımıyla sizin hayal gücünüze kalmış.

-Burger House

Eti çok başarılı bir ülkenin başarılı bir burgercisi. Burası da kapasite olarak küçük (6-7 masa) ama lezzeti bir o kadar büyük. Yolunuz muhtemelen merkez (Knez Mihailova) olduğu için o bölgeye düşecektir. Eğer boş masa bulabilirseniz ya da abla siparişinizi alabilirse deneyiniz, denetiniz.

-Zappa Bar

Kendi halinde bir müdavim barı. Tarz olarak rock bar diyebiliriz ki böyle yerler sevilesi ve tercih sebebidir. 

-Red Bread

Açlıktan artık bayılmak üzere olduğumuz anları muhteşem kahvaltı alternatifleriyle unutturmuş mekandır. Dolu dolu bir kahvaltı ihtiyacını hissettiğiniz anda camı kırıp Red Bread'e gidebilirsiniz, pişman olmazsınız.

-Smokvica

Artık yemek yememiz lazım deyip, yakınlarda ne var araştırması sonucunda bulduğumuz harikulade mekan. Mümkün olursa bahçede oturmaya çalışın. Biz bahçenin keyfini öyle bir aldık ki 4 saatten fazla oradaydık. Etleri tercih sebebi olup, rakija alternatiflerini de denemekte fayda var. Turistlerden görece uzak, Sırp nüfusunun arasında zamanınızı geçirebilme fırsatını sağlıyor.

-Wurst Platz Bar

Geç bulup erken kaybettiğimiz canlı performansların olduğu bar. Konum olarak çok merkezi ama otoparkın arkasına saklanmış bir halde olduğu için bulmakta zorlanabilirsiniz. Şehirde en geç kapanan barların arasında olduğu için bir şekilde bulursunuz diye düşünüyorum.

-Walter

"Belgrad'a geldik köfte mi yiyeceğiz?" sorusunun cevabı "Evet!". Hatta bu köfteyi yedikten sonra "Köfte bize buradan mı geldi?" diye sesli olarak birbirine soruyorsun. Kuvvetle muhtemel hayatım boyunca yediğim en güzel köfteydi, özlendin Walter!

-Manufaktura

Mekanın gerek konsepti, gerekse içerisindekiler için denemeye değer. Konsept ve alan olarak geniş ve güzel modern sırp restaurantı. 

-Kalemegdanski Park

Fan Zone'a uğradıktan sonra içerisine girdiğimizde "Adamlar iyi korumuş." diye iç geçirilen Belgrad Kalesi. Bunca yıllık kalenin içerisinin düzenli ve yemyeşil olmasına imrenmeyenimizin olduğunu sanmıyorum. Surlardan aşağıya doğru bakınca koca yeşillik, Tuna ve Sava Nehirleri'nin birleştiği nokta ve arkalarında koskocaman bir orman görmek.


yazının tamamını okumak için tıklayabilirsiniz


Samet'in doğduğu ve sonrasında ilkokula gittiği İsviçre Glarus'un lokasyonu :)

Samet'in çok sevdiği St Gallen şehrinin konumu ise :)


Ayrıca Samet'in ballandıra ballandıra anlattığı raklet peyniri videosunu koymasak olmazdı


6 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page